Menu
Home Page

Wednesday

Hello everyone, here are some activities that you can do each day to help with your home learning.

Physical Education

 

 

Join Joe Wicks - The Body Coach this morning at 9:00 am on

https://www.thebodycoach.com/blog/pe-with-joe-1254.html

 

**************************************************

 

English

 

Do you remember the stories that we have been listening to about Katie Morag by Mairi Hedderwick.  Today we are going to look again at part of the story, Katie Morag and her two Grandmothers which can be found on YouTube at https://www.youtube.com/watch?v=7dp9j2f7io8

Grannie Island

Grannie Island lives on the other side of the bay.  Her house is the last house at the end of the road.  She drives a grey tractor and loves making soup.  Her favourite soup is called broth.  Every year, on show day, Grannie Island has won the silver trophy for her prize sheep, Alecina. 

Grannie Island works hard on the Isle of Struay.

 

Can now please answer these questions?

Where does Grannie Island live?

Which house does Grannie Island live in?                                                   

What colour is the transport that Grannie Island uses?

What is Grannie Island favourite soup?

What kind of trophy did she win for her prize sheep?

What is the sheep called?

 

Draw a picture of Grannie Island sat on her tractor.

 

**************************************************

 

Maths

 

Money Word Problems

 

  1. A can of coke costs 5p and orange juice costs 10p. How much would it cost to buy a can of cola and some orange juice?
  2. Tom’s mum sends him to buy a glass of milk for 2p, some orange juice for 5p and a can of cola for 10p. How much does he spend?
  3. I buy an apple for 1p, an orange for 5p, and a drink for 10p. How much do I spend in total?
  4. Oranges cost 5p a kilo, apples 10p.  I buy 1 kilo of each.  How much do I spend?
  5. I buy 3 bananas for 5p each.  How much do I spend altogether?
  6. A pen costs 18p a pad 5p.  How much do I spend in total?
  7. I buy 5 apples for 5p each.  How much do I spend altogether?

 

 

**************************************************

 

PSHE

 

I know you will all be missing your friends and the staff in school, are all missing you as well.  With your family please write down words that make a good friend.  You could draw a picture of one of your friends and write the words around it.

 

You could also try these.

 

          

 

 

**************************************************

Top